RU  EN 

UA

Газета «Время»
Газета «Время»
Детальніше

НовиниНовини

Головна > Новини > Новини

«Історія на клинку» в Галереї «АВЕК»

«Історія на клинку» в Галереї «АВЕК» 20 травня 2017 в галереї «АВЕК» в рамках міжнародної акції «Ніч музеїв» відкривається унікальна виставка «Історія на клинку», на якій буде представлено 15 зразків старовинної холодної зброї з колекції Олександра Фельдмана. Всі вони колись належали відомим особам - правителям і принцам, аристократам і воєначальникам, які залишили свій слід в історії.
Почесне місце серед експонатів виставки займає польський лицарський меч кінця XIV ст., що має безпосереднє відношення до історії України. Багато що вказує на те, що він належав Спитку Мельштинському, господарю Подільського князівства, який загинув влітку одна тисячу триста дев'яносто дев'ятого в битві об'єднаної польсько-литовсько-руської армії з військами Золотої Орди на річці Ворскла. Середньовічні польські історики вважали Спитка справжнім героєм цього грандіозного бою. Меч знайдений на території Сумської області, як раз у тих місцях, де сталася одна з найбільших битв XIV в. в Східній Європі. На його ефесі зображений польський герб Леліва, до якого належав шляхетський рід Мельштинських. Історичний контекст і персоніфікація власника ставлять цей меч в один ряд із найбільш значущими збройовими реліквіями в музейних зібраннях України.
Важко оцінити історичну значимість чудового австрійського мисливського меча - однієї з небагатьох уцілілих особистих речей наслідного принца Австро-Угорської імперії Рудольфа фон Габсбурга (1858-1889). Його раптова і загадкова смерть, що вразила в 1889 р Всю Європу, до сих пір інтригує не тільки істориків, а й кінематографістів, письменників, поетів, драматургів і навіть композиторів. Причетність до нерозгаданої таємниці сприяла тому, що і сам меч Рудольфа почав сприйматися в романтичному, майже містичному ореолі. Любителів «живої» історії, напевно, зацікавлять також представлені в експозиції видатні зразки французького дарчої зброї - шабля улюбленця Наполеона маршала Луї Олександра Бертьє (1753-1815), шаблі генералів П'єра Шабера (1770-1839) і Моріса Каміля Байю (1847-1921), а також шпага графа Людовика де Танлая (1809-1864). Усі ці предмети є дуже цінними джерелами інформації про колишніх власників, а такі виняткові по рідкості і повноті інформаційного супроводу зразки дарчої зброї, як шпага Людовика де Танлая, представлені в одиничних екземплярах навіть в найбільших музейних зібраннях світу.
Захоплює і вражає багатством декоративного оформлення східна парадна зброя, що в більшості своїй належала коронованим особам. Дуже цікаву історію має розкішна турецька шабля, яку султан Абдул-Хамід II (1842-1918) подарував царю Миколі II (1868-1918) в момент чергового загострення відносин між Османською та Російською імперіями в кінці XIX в. Про колосальне багатство і вишуканий смак індійських вельмож свідчать шабля Шах Алам II - падишаха з династії Великих Моголів (1728-1806), шабля Саваї Рам Сінгха II - махараджи князівства Джайпур (1834-1880), кинджал Рао Рам Сінгха - махараджи князівства Бунді (1811 -1889), кинджал Світ Шер Мухаммад-хана Талпура - правителя князівства Мирпур (1810-1874), мисливський ніж Мир Алі Мурад-хана Талпура - правителя князівства Хайрпур (1814-1894), меч Линга Раджендра II - правителя князівства Кодагу (ок. 1760 - 1820). Чимало цікавого можуть розповісти про своїх колишніх власників меч наслідного принца Бірми - Канаун Мінта (1820-1866) і меч останнього правителя яванского князівства Раджаленгка - Какрахадімінграта II (бл. 1650 - 1707).
Подібна виставка вперше проводиться в нашій країні. Вона є продовженням культурно-просвітницького проекту Міжнародного благодійного фонду Олександра Фельдмана, що має на меті познайомити широку українську аудиторію з пам'ятками історії і культури різних народів світу із зібрання Feldman Family Museum. Кожен із представлених експонатів є не тільки видатним твором збройового і декоративно-прикладного мистецтва, а й історичною реліквією, свого роду документом, що відобразили реальні події тієї чи іншої епохи. І кожен з них має свою «біографію», яка може зацікавити як любителів старовини, так і професійних істориків.
Відкриття виставки відбудеться 20 травня о 19.00 в галереї «АВЕК» за адресою: м .. Харків, вул. Сумська, 70.Назад до списку
Про компанію  |  Сфери бізнесу  |  Новини  |  Контакти